صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
جمعه، 8 مرداد 1400 - 13:55   
  تازه ترین ها:  
 پربیننده ترین اخبار
  نجات بحران بی آبی با بهره برداری ازانرژی منابع طبیعی
  ژاپن و گرجستان طلاهای روز پنجم جودو را کسب کردند
  کره جنوبی قهرمان سابر تیمی المپیک توکیو شد
  خسارت دامداران خوزستان ظرف ۲ هفته آینده به حساب آنان واریزمی‌شود
  کشف هفت هزار و ۳۵۰ دستگاه رمزارز غیرمجاز در خوزستان
  خاموشی با برنامه مشترکین خانگی در کلانشهر اهواز به صفر رسید
  حریق مرگبار منزل مسکونی در اهواز
  فرماندار: شهرستان هویزه در فصول سال با چالش آب مواجه است
  ۸۰ کیلوگرم تریاک در دزفول کشف شد
  ارسال۳۰۰ تانکر آب توسط سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان به خوزستان
  اهتمام مجموعه اجرایی خوزستان بر رفع مشکلات شهرستان های درگیر تنش آبی
 
 تبلیغ
اینجا محل تبلیغات شماست

قرعه کشی جایزه بزرگ همراه اول


روزنامه چشم انداز روشن

- اندازه متن: + -  کد خبر: 60178صفحه نخست » آخرین اخبارشنبه، 19 تیر 1400 - 15:30
نگرانی از ترکیب جنسیتی جمعیت کشور/وجود ۱۰۰ زن به ازای هر ۱۲۲ مرد متقاضی ازدواج
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به لزوم توجه به ترکیب جنسیتی جمعیت کشور، گفت: طبق پایش اخیر ما یکی از مشکلات کشور بحث جنسیت جمعیت است. به طور میانگین از هر ۱۲۲ مرد متقاضی ازدواج تنها ۱۰۰ خانم آماده ازدواج، انتخاب و تشکیل زندگی داریم که خود آمار قابل توجهی است و تاثیر بدی بر آمارهای ازدواج می‌گذارد
  

به گزارش ایسنا، محمد مهدی تندگویان در نشست خبری که به مناسبت آغاز روز و هفته ازدواج و با حضور نماینده‌ بانک مرکزی برگزار شد، اظهار کرد: ترکیب جنسیتی جمعیت در استانهای مختلف متفاوت و ممکن است در برخی استانها اینگونه نباشد و آمار زنان آماده ازدواج بیشتر باشد اما  میانگین کشوری ما میانگین خوبی نیست که می‌تواند بر کاهش فرزند آوری و تولد فرزندان دختر اثر بگذارد  و امیدوارم برای این چرخش جمعیتی در بحث های جنسیتی فکری شود.

وی با اشاره به افزایش میزان فوت در ایام پاندمی کووید ۱۹، افزود: این آمارها هشدارهای جامعه شناختی بحث ازدواج است که اگر حتی تمام مشکلات ازدواج را حل کنیم باز هم بحث فرزند آوری و توجه به ترکیب جنسیت جمعیت اثرات خود را بر ازدواج می‌گذارد.

در شیب بد کاهش جمعیتی قرار گرفتیم

تندگویان مساله جمعیت را از جمله بحث‌های "جدی" این معاونت دانست و ادامه داد: کاهش امر ازدواج به موضوع جمعیت معطوف می شود. در شیب بد کاهش جمعیتی قرار گرفتیم که یکی از اثراتش به آمارهای کشوری باز می‌گردد. شیب مشخصی از دهه ۶۰ شروع شده و تمام فاکتورهای جمعیتی که یکی از آنها هم ازدواج است به تبع آن کاهش پیدا خواهد کرد. اگر مشکلات ازدواج را کم کنیم اما آمار کلی جمعیت رو به کاهش باشد، باز هم به تبع ازدواج جوانان رو به کاهش خواهد بود.

اعتبارت صندوق ذخیره ازدواج جوانان جای دیگری هزینه شد

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان، در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به "قانون تسهیل ازدواج" ادامه داد: متاسفانه با وجود اینکه این قانون در دولت نهم مصوب شد و باید صندوق ذخیره اندوخته جوانان شکل می‌گرفت که مسکن جوانان با مدل درستی برقرار شود اما هم بحث وام ها  و هم تسهیلات تا دولت دهم شکل نگرفت و اتفاق بدتر اینکه اعتبارات صندوق ذخیره ازدواج شاید به غلط و شاید در عدم تبعیت از قانون جای دیگری هزینه شد. مسکن مهر در دولت نهم شکل گرفت و دولت ما به ازای طرح مسکن جوانان وارد پروژه مسکن مهر شد و اعلام کرد مسکن زوجین و جوانان را در مسکن مهر حل خواهد.

وی تصریح کرد: همچنین دولت نهم به جای تشکیل صندوق اندوخته جوانان، صندوق مهر امام رضا را ایجاد و اعتبارات آنجا رفت. تمام اعتباراتی که باید در این صندوق قرار می‌گرفت تا قانون به قوام درستی برسد نه تنها در صندوق نیامد بلکه جاهای دیگری هزینه شد و شاید اگر از سمت مجلس پیگیری می‌شد دولت پاسخ درستی نمی‌داد و زمانی این شرایط تحویل دولت بعد شد که اعتبارات جاهای دیگری هزینه شده بود و نهایتا پرونده وارد دادگاه شد و در قوه قضاییه مطرح است.

تندگویان با بیان اینکه پیش نویس اساسنامه صندوق اندوخته جوانان در دولت است، گفت: امیدوارم با تغییر نگرشی که در ازدواج شکل می‌گیرد و تعیین تکلیف بحث منبع و تامین صندوق ذخیره جوانان که موضوعاتش باید توسط وزارت اقتصاد و سایر نهادهای درآمدی تعیین شود به قانون تسهیل ازدواج برسیم.

وی مهاجرت جوانان را از جمله دغدغه‌های خویش دانست و گفت: مهاجرت جوانان اثر بدی بر روی بحث جمعیتی ازدواج می‌گذارد که اگر آمار دخترانی که مهاجرت می‌کنند افزایش پیدا کند مشخص است تاثیر بدتری در ازدواج و جمعیت خواهد گذاشت.

افزایش ۳.۶۱ درصدی طلاق در سال گذشته

به گفته تندگویان علیرغم اینکه آمار ازدواج سال ۹۹ نسبت به سال قبل خود با ۴.۴۲ درصد رشد همراه بوده است اما همزمان ۳.۶۱ درصد نیز افزایش طلاق را در سال ۹۹ شاهد بودیم.

وی معتقد است که تقریبا توانسته‌ایم ازدواج را به سمت مثبت شدن پیش ببریم اما طلاق با همان شیب سالهای گذشته افزایش داشته است.

تندگویان یادآور شد: طلاق های زیر یک سال و دو سال و پنج سال جزء ۶۰ درصد آمار طلاق هستند. در این مباحث تاکیدمان بر عدم شناخت زوجین از یکدیگر است و از این رو به مشاوره قبل ازدواج و عدم شکل گیری زندگی غلط بین جوانان تاکید داریم چراکه چنین طلاقهایی زیر یک سال یا پنج سال نشان از عدم شناخت زوجین از یکدیگر است. بحثمان در دفاتر مشاوره ازدواج نیز شکل گیری زندگی درست هست. این امر به معنای آن نیست که حتما این مشاوره‌ها منجر به ازدواج می‌شوند.

افزایش ازدواجها در سال ۹۹ پس از ۱۷ سال

وی  افزایش شیب ازدواج در سال ۹۹ را پس از ۱۷ سال که شیب نزولی داشت را حرکت و همراهی تمام دستگاه‌ها دانست و توضیح داد: سعی شد نهادهای مختلف گام به گام کنار هم حرکت کنند، پس از ۱۷ سال شیب نزولی ازدواج، آمار ازدواج سال گدشته تقریبا در مجموع کشوری به میانگین پنج درصدی رشد رسید که نشان‌دهنده هم فکری تمام نهادها در کشور بوده که خود معطوف فرهنگ سازی و استفاده از رسانه و ترویج سادگی ازدواج و استفاده از ظرفیت خیرین حوزه ازدواج می‌شود.

وام ازدواج؛ مشوقی مقطعی که باعث بدهکاری جوانان به بانکها می‌شود

تندگویان پرداخت تسهیلات ازدواج تحت عنوان وام ازدواج را مشوق‌های مقطعی دانست و خاطر نشان کرد: این مدل مشوق‌های مقطعی وام آنچنان کمک ارزشمندی را به بحث ازدواج ندارد. پیشنهاد ما در مدل پرداخت این وام‌ها به صورت بلند مدت بود چراکه آیا تاب آوری شبکه بانکی این امکان را دارد که طی سالهای آتی وام ۵۰۰ میلیونی به جوانان بدهد؟. این مدل برخورد منجر به بدهکاری جوانان برای بازپرداخت اقساط می‌شود.

وی در عین حال این را هم گفت که در مجموع باید عملکرد دولت و بانک مرکزی در دو سه سال اخیر به ویژه سال ۹۶ مورد تقدیر قرار گیرد چراکه در بحث تسهیلات،  وام ها و اعتبارات ورود کردند و پیش تر نظم فعلی در مدل پرداخت وام‌ها وجود نداشت.

معاون جوانان تصریح کرد: از سال ۹۶  وام ها بروز شد و هر سال شاهدیم مجلس رقمی را نسبت به سال ۹۶ افزایش می‌دهد، امسال نیز برای زوجین زیر ۲۵ سال آقایان و ۲۳ سال خانم ‌ها وام ۱۰۰ میلیونی در نظر گرفته شد و این یعنی مبلغ وام ازدواج ظرف این چند سال به ۱۰ برابر رسیده است و مشکلی را در بحث صف انتظار طولانی مدت نداشتیم.

تندگویان در ادامه با تبریک روز ازدواج و برتر دانستن مدل ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، افزود: عمده فعالیت این معاونت در حوزه ازدواج جوانان به بحث‌های سیاست گذاری، فرهنگ سازی و آموزش معطوف می‌شود.

وی گفت: ما در قالب ستاد ملی ساماندهی امور جوانان و ستادهای شهرستانی و استانها موضوعاتی که به بحث‌های اقتصادی ازدواج کمک  می‌کند را از طریق مصوباتمان در این ستادها به دستگاه های عضو ستاد ابلاغ و گزارش گیری می‌کنیم و به نهادهای لازم برای برخورد گزارش می‌دهیم.

به گفته تندگویان، مجمع خیرین ازدواج در تمام استانها وجود دارد و حدود دو سال است که مجمع ملی خیرین ازدواج در کشور شکل گرفته است.

وی در بخش دیگر سخنان خود به خیرین مسکن ساز نیز اشاره کرد و این را هم گفت که در برخی استانها خیرین مسکن ساز به طور موقت به زوجین مسکن تحویل می‌دهند.

پاندمی کووید ۱۹ و حذف تشریفات در ازدواج

تندگویان با اشاره به پاندمی کووید ۱۹ و حذف تشریفات در ازدواج، ادامه داد: این افزایش پنج درصدی در ازدواج نشان دهنده این است که تمام دستگاه ها در کنار هم توانستند این اقدام را انجام دهند، البته کرونا به حذف مراسمات و تشریفات زاید ازدواج و تحمیل هزینه بی خود به جوانان  کمک کرد که امیدوارم وارد زندگی شدن و فرزند آوری را به تعویق نیاندازند.

تندگویان در انتها به بحث "سرباز مهارت" نیز اشاره کرد و گفت: ما به سربازان مهارتهای زندگی را آموزش دادیم. در ابتدای دوره به آنها فرمی می‌دهیم تا مشخصاتشان را ثبت کنند. سوالات این فرم نسبت به نگرشهایشان است. اینها پایش می‌شود. ۱۲۰ هزار سرباز را در سال گذشته آموزش دادیم و دو کتاب در این رابطه چاپ کردیم. یکی بحث مهارت های اشتغال و دیگری مهارت زندگی است. طبق نظرسنجی ما در دوره‌ها ۳۵ درصد از سربازانی که دوره ما را طی کرده‌اند، نگرششان نسبت به آینده و تشکیل زندگی و ازدواج تغییر کرده  و اینها گام های مثبتی است.

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 آخرین اخبار
  کاخ سفید: زمان دور هفتم مذاکرات مشخص نشده است
  «واکسیناسیون معلمان» مقدمه بازگشایی مدارس
  افزایش دو برابری افسردگی در مبتلایان به کووید طولانی
  دستگیری قاچاقچیان درختان پارک ملی دز
  وضعیت تامین واکسن در کشور
  اولین سریال تهمینه میلانی پروانه ساخت گرفت
  زلزله ۴.۳ ریشتری بندرگناوه را لرزاند
  جزئیات واکسیناسیون گروه‌های شغلی و دیابتی‌ها
  ورود محموله دوم واکسن آسترازنکای ژاپن به ایران
  نجات بحران بی آبی با بهره برداری ازانرژی منابع طبیعی
  تقویت آبرسانی به روستاهای شهیون دزفول
  نیروهای جهادی ‌از سراسر ایران ‌‌برای خدمت‌رسانی به خوزستان آمد‌ند
  پزشکان ‌مردم دشت آزادگان را رایگان ویزیت کردند‌
  در کشت پاییزه، توزیع و مدیریت آب در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد
  عادی انگاری مردم و خطر اوج گیری دوباره کرونا
  جنوب غرب خوزستان برای خروج از خطر نیاز به تعطیلی یک هفته ای دارد
  مراجعه ۴۰۰۰ بیمار به بیمارستان‌های خوزستان در شبانه‌روز گذشته
  ۳ پروژه ملی صید و بنادر ماهیگیری در خوزستان در دست اجرا است
  جزییات توزیع خوراک دام در خوزستان
  پیش‌بینی خشکسالی و ترسالی چقدر درست است؟
  آغاز واکسیناسیون پلیس راهور و عوامل انتخابات در اهواز
  جسد مرد غرق شده اهل عقیلی گتوند در شوشتر پیدا شد
  خسارت دامداران خوزستان ظرف ۲ هفته آینده به حساب آنان واریزمی‌شود
  ۲۴ سری جهیزیه به زوج های تحت پوشش کمیته امداد شوشتر اهدا شد
  ۱۰ هزار غذای گرم در شوشتر طبخ و بین نیازمندان توزیع شد
  نیکوکاران دزفول ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به نیازمندان اهدا کردند
  حفظ و نگهداری بافت تاریخی دزفول نیازمند مشارکت بیشتر شهرداری است
  ۶۰ گشت راهداری در راه های خوزستان فعال هستند
  تهیه و توزیع پنج هزار بسته غذایی در بین خانواده های نیازمند اهواز
  ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان رازی اهواز تکمیل شد
  افزایش ۱۰۰ درصدی میزان مراجعه مبتلایان به بیمارستان های خوزستان
  آغاز واکسیناسیون نیروهای نظامی انتظامی از هفته آینده
  ۶۲۰ مخزن آب در مناطق کم آب خوزستان نصب شد
  پرداخت ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان و دامداران خوزستانی
  خسارت دامداران خوزستان ظرف ۲ هفته آینده به حساب آنان واریزمی‌شود
  اهتمام مجموعه اجرایی خوزستان بر رفع مشکلات شهرستان های درگیر تنش آبی
  خاموشی با برنامه مشترکین خانگی در کلانشهر اهواز به صفر رسید
  ارسال۳۰۰ تانکر آب توسط سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان به خوزستان
  حریق مرگبار منزل مسکونی در اهواز
  فرماندار: مردم و مسئولان در جهت رفع مشکلات دشت آزادگان تلاش کنند
  فرماندار: شهرستان هویزه در فصول سال با چالش آب مواجه است
  ۸۰ کیلوگرم تریاک در دزفول کشف شد
  کشف هفت هزار و ۳۵۰ دستگاه رمزارز غیرمجاز در خوزستان
  کره جنوبی قهرمان سابر تیمی المپیک توکیو شد
  ژاپن و گرجستان طلاهای روز پنجم جودو را کسب کردند
  برنامه مسابقات کشتی المپیک توکیو اعلام شد
  پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه احداث کارخانه نمکزدایی وشیرین‌سازی قلعه‌نار
  الزامات ایمنی و سلامت شهروندان، اولویت اصلی تولید و توسعه نفت است
  مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان نفت راه‌اندازی شد
  مرزبان: محرومیت لک، سپاهان را خوشحال نمی‌کند
  دو استقلالی با سپاهان توافق کردند؟
  امکان اعمال مجازات چهارگانه علیه پرسپولیس
  فعالیت اتوبوسرانی آبادان پس از ۲ سال از سر گرفته شد
  آغاز پرداخت خسارت خشکسالی به دامداران خوزستانی
  وزارت بهداشت: مدارس باز شود
  ارزیابی عوامل کمبود آب در حوزه کشاورزی خوزستان و راهکارها
  تعداد شهرستان های خوزستان با موافقت هیات وزیران به ۲۹ شهرستان رسید
  افزایش قیمت بلیت به ایستگاه قطار رسید
  ایران به «عمره» بازمی‌گردد؟
  فرماندار:شرایط برای واردات کالای ته‌لنجی به خرمشهر فراهم است
  فرمانده نهاجا: دزفول و اندیمشک محور مقاومت ایران اسلامی هستند
  فرمانده جدید پایگاه چهارم شکاری دزفول معرفی شد
  ۳۳۸ واحد صنفی متخلف در آبادان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند
  ۹۲۸ کودک کار در خوزستان از خدمات حمایتی بهزیستی بهره‌مند شدند
  روادید ورود به ایران برای اتباع عراقی فقط برای موارد خاص است
  ادامه آخرین اخبار
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس ::  نسخه تلکس
دیار کارون شروع فعالیت 1390 با مجوز رسمی از وزارت ارشاد
info@deyarkaroon.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار