صفحه اول     درباره ما     پیوندها  
پنجشنبه، 18 آذر 1400 - 10:35   
  تازه ترین ها:  
 پربیننده ترین اخبار
  نحوه محاسبه قبوض آب در فصل زمستان
  ایران دومین مصرف کننده محصولات آرایشی در غرب آسیا است
  ایمپلنت درمان دیابت آزمایش بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشت
  ۷۰ درصد اومیکرون برای فرار از تاثیرات بازدارنده واکسن تکامل نیافته است
  درمان ام.اس بدون مشکلات غیرقابل تحمل معده با یک قرص جدید
  آیا پاندمی تاثیری بر افزایش دندان‌قروچه داشته است؟
  بهبود معیشت در مناطق غیربرخوردار با توان افزایی زنان روستایی
  سارقان حرفه‌ای خودرو در چنگال قانون گرفتار شدند
  خبر جدید از افزایش نرخ جریمه‌های رانندگی
  حذف خودکار پیام‌ها برای همه مکالمات واتس‌اپ فعال شد
  آبرسانی به ۱۰ هزار روستای دارای تنش آبی در برنامه‌ای سه ساله
 
 تبلیغ
اینجا محل تبلیغات شماست

قرعه کشی جایزه بزرگ همراه اول- اندازه متن: + -  کد خبر: 66339صفحه نخست » آخرین اخبارپنجشنبه، 4 آذر 1400 - 09:11
تمام احتمالات بازگشت به آموزش مجازی
  

روزنامه همشهری: اظهارنظرهای دوگانه از سوی 2وزارتخانه بهداشت و آموزش و پرورش، درباره بازگشایی مدارس، ظاهرا تمامی ندارد. در شرایطی که پیش از این اعلام شده بود با پروتکل‌های مصوب ستاد کرونا، تا روز اول آذر‌ماه مدارس کشور در چند مرحله بازگشایی خواهد شد، حالا حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته است: «چون واکسیناسیون افراد زیر 18سال به اندازه کافی نبوده و واکسیناسیون جامعه هم به میزان مدنظرمان که حداقل 80درصد است، نرسیده و از طرفی چون مدارس، دانشگاه‌ها، سینماها و رستوران‌ها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی درست عمل نکرده‌اند، می‌خواهیم درباره بازگشایی مدارس تجدیدنظر کنیم تا مانع پیک ششم شویم.»

از سوی دیگر اپلیکیشن ماسک در کانال تلگرامی خود با توجه دادن مسئولان کشور به تجربه آلمان که این روزها با خیز سنگین بیماری کرونا مواجه است، بروز پیک ششم کرونا درصورت بازگشایی مدارس را حتمی دانسته است.

این اظهارنظرها درباره احتمال تجدیدنظر در بازگشایی مدارس درحالی از سوی مسئولان رسمی کشور مطرح می‌شود که تا به امروز براساس اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش 105هزار مدرسه از 112هزار مدرسه کشور، طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، درهایشان را روی دانش‌آموزان گشوده و کلاس‌های درس حضوری دایر کرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند، این نوع اطلاع‌رسانی از سوی مراجع منتسب به ستاد ملی مبارزه با کرونا، علاوه بر اینکه اعتبار مصوبات و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را به مخاطره می‌اندازد، تردید خانواده‌ها برای فرستادن فرزندان به مدارس را بیش از پیش تشدید می‌کند. در این‌باره با حسین صادقی، معاون رسانه‌ای وزارت آموزش و پرورش که در جلسات کمیته راهبردی بازگشایی مدارس شرکت می‌کند، گفت‌وگویی داشتیم تا مشخص شود علت نارضایتی مدیران وزارت بهداشت از بازگشایی مدارس ریشه در چه دارد و مسئولان وزارت آموزش و پرورش در نهایت چه تصمیمی برای شکل برگزاری کلاس‌های درس خواهند گرفت.

مسئولان کمیته علمی ستاد ملی کرونا می‌گویند که آموزش و پرورش نتوانسته مدارس را برای بازگشایی سراسری آماده کند و از همین روی باید در این زمینه تجدیدنظر شود. نظر مسئولان وزارت آموزش و پرورش در این‌باره چیست؟

طبق آخرین آماری که تا پانزدهم آبان1400 به‌روز شده است، 105هزار مدرسه به‌تدریج در طول 2ماه گذشته مجوزهای لازم را برای بازگشایی از منطقه آموزش و پرورش خود دریافت کرده‌اند و 7هزار مدرسه هم دنبال فراهم آوردن امکانات متناسب برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند که بتوانند مجوزهای لازم را دریافت کنند. مسئولان وزارت آموزش و پرورش هیچ الزامی برای بازگشایی صددرصدی مدارس نگذاشته‌اند و حتی گفته‌اند که اگر مدرسه‌ای شرایط لازم را نداشت، هیچ اصراری برای بازگشایی آن نیست، ولی مدیر تلاش کند با اقدامات مداخله‌ای سایر دستگاه‌ها زمینه‌ آموزش حضوری کودکان و نوجوانان را فراهم کند.

الان مدارس کدام مناطق آموزش و پرورش بیشترین مشکل را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارند و چرا؟

بیشترین مشکل برای مدارس مناطق حاشیه‌نشین کلانشهرهاست که تراکم جمعیت دانش‌آموزی بالایی در آنها داریم؛ مثلا در منطقه15 تهران جمعیت کلاس‌ها بالای 35نفر است که تدریس معلمان را با مشکل مواجه کرده؛ به این معنا که معلم باید کلاس را به 3گروه تقسیم کند و در 3نوبت به آنها آموزش دهد یا در بسیاری از مناطق معلم باید برای گروهی از دانش‌آموزان به شکل حضوری تدریس کند و برای گروهی دیگر به شکل مجازی درس بدهد که فرصت زیادی را در روز از او می‌گیرد و باید خارج از وقت اداری هم کار کند.

وقتی این مباحث در ستاد راهبردی بازگشایی مدارس در وزارت آموزش و پرورش مطرح شد، تصمیم گرفته شد که مدارس در مناطق پرتراکم دانش‌آموزی برای آشنایی معلم با دانش‌آموزان و همچنین رفع اشکال، روزهایی در هفته با تشخیص مدیر مدرسه باز باشد و بقیه آموزش‌ها به شکل مجازی دنبال شود. از طرف دیگر بازگشایی صددرصدی در مناطق عشایری و روستایی رخ داده و نیازی به آموزش مجازی نیست. تمام این تصمیمات گرفته شده این معنا را می‌دهد که ما تمام جوانب رعایت پروتکل‌های بهداشتی را متناسب با شرایط منطقه و مدرسه درنظر‌گرفته‌ایم و حکم کلی برای نحوه فعالیت آنها صادر نکرده‌ایم.

رصد وضعیت مدارس از نظر پروتکل‌های بهداشتی توسط چه گروه‌هایی انجام می‌گیرد و اگر مدرسه‌ای برخلاف قوانین، بازگشایی شده باشد، چگونه با آن برخورد خواهد شد؟

در ابتدای سال تحصیلی بخشنامه‌ای به مدارس ابلاغ شد، تحت عنوان بخشنامه006 که تمام ضوابط و مقررات بهداشتی با جزئیات طی جدولی تعریف شده بود که مدیران باید آن را پر می‌کردند. در ابتدا باید مدیران مدارس عنوان می‌کردند که براساس این جدول چقدر توانایی بازگشایی را دارند که درواقع یک خوداظهاری بود. سپس منطقه آموزشی براساس تعداد دانش‌آموزان و ویژگی فضای فیزیکی مدرسه بر این خوداظهاری نظارت می‌کرد و مجوز آموزش حضوری، مجازی یا ترکیبی را می‌داد. در ادامه هم کارشناسان اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات مردمی وزارت آموزش و پرورش از یک‌سو و کارشناسان وزارت بهداشت از سوی دیگر از مدارس بازدید می‌کنند که سطح رعایت پروتکل‌ها را در آنها ببینند.

مدیران کارگروه علمی ستاد ملی کرونا می‌گویند که میزان واکسیناسیون دانش‌آموزان پایین‌تر از حد استاندارد است و از این برای بازگشایی سراسری مدارس منطقی نیست و پیک ششم کرونا را به همراه خواهد داشت. مگر آمار رسمی واکسیناسیون دانش‌آموزان چقدر است؟

90درصد دانش‌آموزان در کل کشور واکسن دریافت کرده‌اند که تا 23آبان، از یک طرف استان‌های زنجان، گیلان، سمنان، آذربایجان‌غربی و مرکزی با 90 تا 97درصد واکسیناسیون دانش‌آموزان در دوز اول بهترین وضعیت و از طرف دیگر استان‌های قم، کردستان و خوزستان به‌ترتیب با 11.29درصد، 20 و 21درصد کمترین واکسیناسیون دانش‌آموزی را داشته‌اند که وضعیت در مدارس این مناطق خطرناک است. همچنین 7هزارو228مدیر مدرسه اعلام کرده‌اند که توانایی رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی دانش‌آموزان‌شان را در کلاس‌های درس‌ ندارند و 10هزارو260مدیر مدرسه گفته‌اند که امکان رعایت سایر پروتکل‌های بهداشتی مانند تامین سیستم تهویه مناسب را ندارند.

تا به امروز در مجموع چه تعداد دانش‌آموز به مدرسه بازگشته‌اند؟

بازگشایی فیزیکی مدارس در3نوبت صورت گرفت؛ در نوبت اول که همزمان با ابتدای مهرماه بود، 29.5درصد دانش‌آموزان معادل 4میلیون و‌ 364هزار نفر به مدرسه بازگشتند که بیشتر دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی، مناطق عشایری و روستایی بودند. در نوبت دوم یعنی 15آبان، 10.8درصد معادل یک‌میلیون‌و590هزار دانش‌آموز دیگر توانستند به مدرسه بروند که دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم را شامل می‌شدند، اما آمار نهایی نوبت دوم که اول آذر بود هنوز مشخص نیست و تا پایان هفته معلوم می‌شود.

آیا ممکن است که مدرسه‌ای که الان مجوز بازگشایی دارد، در میانه سال تحصیلی به‌علت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی مجوزش باطل شود؟

وقتی مدرسه‌ای مجوز گرفته به این معناست که توانسته فاصله‌گذاری فیزیکی، بهداشت و نظافت محیط و... را رعایت کند و کمتر اتفاق می‌افتد که در ادامه راه برای آن مشکلی پیش ‌آید، ولی اگر در ادامه سال تحصیلی مدیران مناطق آموزشی متوجه شوند که مدرسه‌ای از پروتکل‌های اصلی سرپیچی کرده، می‌توانند نحوه آموزش‌ها در آنجا را از حضوری به مجازی تغییر دهند. به‌هرحال بنا نداریم که مدرسه‌ای را بدون درنظرگرفتن امکانات و ابزار بهداشتی بازگشایی کنیم و جان دانش‌آموزان را به خطر بیندازیم. از سویی باید مراقب باشیم که آموزش مجازی، دانش‌آموزان را از مدرسه دور نکند و باعث افت تحصیلی یا ترک تحصیل آنها نشود که جبران آن در آینده بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 آخرین اخبار
  نسبت پرستار به تخت در بیمارستان های خوزستان استاندارد نیست
  ایجاد ۵۰۰ هزار شغل برای دهک‌های کم برخوردار هدفگذاری شده است
  بندر امام خمینی ظرفیت شهرستان شدن را دارد
  یک هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد خوزستان افتتاح شد
  افتتاح ۱۷۶ واحد مسکن مهر مددجویان کمیته امداد در بندر امام خمینی
  نخستین پروانه تاسیس پرورش ماهی دریایی در قفس در خوزستان صادرشد
  ۸۰۰ اثربه دبیرخانه جشنواره جهانی فیلم کوتاه رسام در خوزستان ارسال شد
  شبکه روشنایی ۲۷ روستای اهواز بهینه‌ سازی شد
  نصب پلاک خانه تاریخی «نقشینه» در اهواز
  سالانه ۴۲ میلیون تن کالا از مبدا خوزستان جابه جا می‌شود
  امیکرون مصونیت فایزر را می‌شکند؟
  عنوان نیروی انتظامی تغییر کرد
  این خوراکی‌ها را حتما در پاییز و زمستان بخورید
  تغییرات جدید اینستاگرام برای کاربران نوجوان
  قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک
  اقسام شرایط بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی
  زمان نشست کمیسیون مشترک برجام
  سازمان سنجش هرگز ایمیل یا پیامک قبولی نمی‌زند
  زعفران درمانِ این همه درد است
  ۹۵ درصد برنامه پرورش میگوی کشور محقق شد
  سامانه ثبت درخواست‌های ارزی خرد راه‌اندازی می‌شود
  ظرفیت ذخیره سازی روغن کشور افزایش یافت
  آبرسانی به ۱۰ هزار روستای دارای تنش آبی در برنامه‌ای سه ساله
  هرگونه نقل و انتقال زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ممنوع است
  اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با کمک «نقشه راه غیرتورمی»
  حذف خودکار پیام‌ها برای همه مکالمات واتس‌اپ فعال شد
  سفرهای دریایی در انتظار ابلاغ محدودیت‌های جدید
  مالیات در کمین خریداران و فروشندگان ارز
  فروش لباس تاناکورا ممنوع!
  آیا پاندمی تاثیری بر افزایش دندان‌قروچه داشته است؟
  درمان ام.اس بدون مشکلات غیرقابل تحمل معده با یک قرص جدید
  ۷۰ درصد اومیکرون برای فرار از تاثیرات بازدارنده واکسن تکامل نیافته است
  ایمپلنت درمان دیابت آزمایش بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشت
  ایران دومین مصرف کننده محصولات آرایشی در غرب آسیا است
  ارائه خدمات ویژه رفاهی به جامعه پرستاری
  سازمان تامین اجتماعی تجربه موفقی در استقرار کامل نسخه الکترونیک دارد
  امکان ایجاد سوابق بیمه‌ای طی دوران تحصیل برای دانشجویان فراهم شد
  عرضه مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مقطعی نباشد
  تکمیل پروژه‌های شیلات خوزستان با کمبود اعتبار مواجه است
  ۳۵۲ پارک محله‌ای توسط گروه‌های جهادی در کشور ساخته شد
  در پیک‌های کرونا، بیماری در خوزستان بدون تخت نماند
  ایجاد ۱۴ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی در خوزستان هدفگذاری شده است
  ۹ درصد جمعیت شادگان زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)هستند
  استودیوی الکترونیکی آموزش و پرورش استثنایی خوزستان به بهره‌برداری رسید
  رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: مطالبه مهم پرستاران پرداخت کارانه است
  ۱۰۰هزارمیلیاردریال تسهیلات اشتغال به مددجویان کمیته امدادپرداخت می‌شود
  جزئیات جریمه کرونایی رانندگان و مسافران جاده‌ای
  اعمال مالیات جدید بر خرید و فروش ارز
  خبر جدید از افزایش نرخ جریمه‌های رانندگی
  نحوه محاسبه قبوض آب در فصل زمستان
  سارقان حرفه‌ای خودرو در چنگال قانون گرفتار شدند
  فشار آب مناطق حصیرآباد و آسیاباد اهواز پایدارتر می‌شود
  بهبود معیشت در مناطق غیربرخوردار با توان افزایی زنان روستایی
  تصادفات خودروهای شوتی در خوزستان نگران‌کننده است
  "دزپارت" در زمینه گردشگری توانمندی‌های بسیاری دارد
  ۴۵۰ هزار خوزستانی نسبت به دریافت دُز دوم واکسن تاخیر دارند
  مشمولان بیش از یک سال غیبت به مراجع قضائی معرفی می‌شوند
  بخش عمده‌ای از انبارهای اموال تملیکی خوزستان تخلیه شده است
  پنج بانک و موسسه مالی در شوش پلمب شدند
  بخش‌های عادی بیمارستان رازی اهواز از بیماران کرونایی خالی شد
  یک قاتل در دزفول پس از چهار سال از کابوس مرگ رها شد
  سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ اعلام شد
  تست PCR و تزریق واکسن برای مسافران الزامی است
  حساب ۷۰۰ فعال غیرمجاز بازار ارز مسدود شد
  فرهادی در فهرست برترین فیلمنامه‌نویسان قرن ۲۱
  ادامه آخرین اخبار
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس ::  نسخه تلکس
دیار کارون شروع فعالیت 1390 با مجوز رسمی از وزارت ارشاد
info@deyarkaroon.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار